Běhání s Marcelou

15.11.2016 20:24

Martin a MarcelaSvůj život obohatit o běhání se na sklonku letošních prázdnin rozhodla Marcela z Hradce Králové. Roli traséra Marcely přijal hradecký běžec Martin Dohnal. Kdo je Marcela? Zralá žena se zbytky zraku, která rozhodně nežije nudný život. Jejím cílem je rozběhnout se, tedy začít od úplného začátku.

První setkání proběhlo v půli října, kdy přijela na smluvené místo autobusem a odtud jsme se vydali po lesních asfaltových cestách na první zhruba hodinový okruh. V říjnu odpoledne je ještě dost světla, jdeme vedle sebe a já chvílemi zapomínám, že má Marcela zrakové omezení. Prostě za těchto světelných podmínek je i při svém handicapu zcela suverénní v orientaci.  Střídáme běh s chůzí a při té si povídáme. Ať dojde na jakékoliv téma, Marcela se vyzná. Pravidelně dochází do Tyflocetra na jednotlivé aktivity, dochází do Husova sboru, má zahrádku a doma pejska. Prostě nezahálí.

Po hodině aktivního pohybu se vracíme k zastávce MHD a Marcela spokojeně odjíždí domů. Domluveni jsme na týdenní cyklus, běh každé pondělí odpoledne. Pravidelně takto kroužíme v různých lokalitách, vždy s úsměvem a podáním ruky na uvítanou a na rozloučenou. S přechodem na zimní čas se část našeho běhání odehrává za tmy. To už Marcela požádá o podporu a tak se při běhání držíme za ruku a trasu volím tak, aby končila u jejího domu. Tak mám možnost poznat i jejího pejska – černého labradora. 

Výkonnost Marcely krůček po krůčku stoupá, už ji nebolí tolik nohy po běhu a důležité je, že ji tento pohyb baví.

Martin Dohnal