Kterak Tomáš z Pardubic běhal s Katkou v Hranicích

23.03.2015 18:16

Než pustíme ke slovu Tomáše Zahálku, dovolte malý úvod. Trasérů se nám hlásí opravdu hodně, ale spojit dva nadšené běžce, aby si vzájemně mohli předat radost z běhu, není jednoduché. Hodně nám to komplikují vzdálenosti, zdraví, čas, spolehlivost – prostě ve hře je mnoho faktorů.Tomáš a Katka

Katka s námi trénovala poprvé na podzim, předtím běhala jen 1 km na závodech RunTour. Bohužel si při prvním běhu podvrtla kotník a přes zimu nohu raději šetřila. Když se rozhodla nyní opět rozběhnout, tak připravení traséři neměli čas. Nechtěli jsme ji nechat čekat a tak jsme poprosili na facebooku o pomoc.

Děkujeme tímto Tomášovi, že nezištně sednul do vlaku (kdo ho zná, tak ví, že vlak patří k Tomovi stejně jako kilt a bosé nohy) a zajel do Hranic. Vážíme si jeho činu a děkujeme za fotky i text. Nyní již jeho dojmy:

Domlouvám se s nevidomou Katkou a v neděli po deváté hodině přijíždím vlakem do Hranic na Moravě na společné proběhnutí. Její mamka nás pak veze autem na stadion, kde je tartanový povrch a 400 metrů dlouhá dráha. Je strašná zima a fouká silný vítr, jak bych řekl já, počasí na boty.

Na atletickém stadionu není ani noha, jen na vedlejším se hraje fotbal. Řešíme, zda si nechat i bundu, tu odkládáme a bereme si žluté vestičky průvodce a nevidomý. Katka delší dobu neběhala, bolel ji kotník. Držíme se za gumičku a běžíme lehce dvě kolečka, kotník je v pohodě. Ač zrovna výjimečně v botách, sleduji i povrch a cestou pokukuji po štěrkové cestě.

Jen tak se další kolečko procházíme a povídáme si, přemlouvám ji na nějaký závod série RunTour 5 km.

Katka se pak občerstvuje a vedle doskočiště s pískem popisuje, jak skáče do dálky, odpočítává kroky. V mém případě bych poslepu určitě skočil do toho štěrku za zatáčkou.

Střídavě běháme další kolečka, procházíme se a točíme krátké video, foťákem položeným na batohu.

Na závěr dává Katka pěkný sprintík. Celkem uběhla 8 koleček, tedy dvě míle nebo-li 3,2 kilometru. Na stadionu jsme byli něco přes hodinu, jsme vyfoukaní, ale šťastní.

Než přijede její mamka, ještě si jen tak na zkoušku bosky zaběhnu 600 metrů za 2:16. Pěkné společně strávené dopoledne, které jsme mohli zažít také díky Konečně společně, které spojuje nevidomé běžce a traséry.

Tomáš Zahálka

Krátké video: https://youtu.be/6LhDRxgXxkA